۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۷
اشتغال ۱۶۲ هزار نفری تهرانی‌ها در سال ۱۴۰۲
سرپرست اداره کل کار استان تهران اعلام کرد

اشتغال ۱۶۲ هزار نفری تهرانی‌ها در سال ۱۴۰۲

سرپرست اداره کل کار استان تهران گفت: در سال ۱۴۰۲ بر اساس اطلاعات ثبت شده در سامانه رصد ۱۶۲ هزار و ۸۷۲ نفر مشغول بکار شدند که حاکی از تحقق بیش از ۱۰۸ درصدی تعهد ابلاغ شده به استان تهران بوده است.

به گزارش بازار، تهران به‌عنوان مرکز سیاسی و اداری، کانون اقتصادی و اولین منطقه صنعتی کشور شناخته می‌شود. عواملی همچون پایتخت بودن، وجود کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و مراکز صنعتی و داشتن مجموعه‌ای از جاذبه‌های گردشگری باعث شده که وضعیت اشتغال تهران نسبتاً مساعد باشد. اما از سویی دیگر، عواملی مانند افزایش جمعیت، افزایش بی‌رویه مهاجرت در سال‌های اخیر، نبود زیر ساخت و افزایش فارغ التحصیلان، چالش‌هایی را نیز در حوزه اشتغال و استخدام در تهران ایجاد کرده است.

همین موضوع باعث شده است که سیاست گذاری ها و برنامه ریزی برای اشتغال در تهران با حساسیت بیشتری روبرو باشد. چرا که میزان اشتغال کاذب و غیررسمی نیز در تهران زیاد است، لذا هدفگذاری ها باید به گونه ای باشد که آسیب های ناشی از بازار کار برای کارگران به حداقل برسد.

محمد آذر پناه، سرپرست اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان تهران گفت: تعهد اشتغال استان تهران در سال ۱۴۰۳با رویکرد حمایت از اشتعال و کار آفرینی با محوریت تقویت مهارت نیروی کار، دانش بنیان‌ها و مشاغل خانگی دانش پایه صورت خواهد گرفت.

وی اظهار کرد: با توجه به ضرورت پیش بینی الزامات توسعه استان در میان مدت و بلند مدت اشتغال‌های ایجاد شده در استان تهران در سال جدید باید رویکرد حمایت از کسب و کارهای دانش بنیان، ارتقای مهارت منابع انسانی متناسب با اقتضائات فناوری و مشاغل خانگی دانش پایه و تلاش در راستای توسعه صادرات آن‌ها در اولویت نظام اجرایی استان قرار گیرد.

سرپرست اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان تهران بیان کرد: در سال جدید برای ۱۸۰هزار و ۶۹۱نفر تعهد اشتغال از سوی وزارت کشور و وزارت تعاون، کار ‌و رفاه اجتماعی به استان تهران ابلاغ شده است که به دلیل محدودیت های موجود در سرمایه گذاری از جمله کمبود امکان توسعه بخش صنعت، آب، مسائل محیط زیستی، تراکم جمعیت و... در سطح استان، باید تلاش کنیم بخش عمده اشتغال جدید استان را به حوزه های دانش بنیان و مشاغل خانگی اختصاص دهیم.

وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۲ بر اساس اطلاعات ثبت شده در سامانه رصد ۱۶۲ هزار و ۸۷۲ نفر مشغول بکار شدند که حاکی از تحقق بیش از ۱۰۸ درصدی تعهد ابلاغ شده به استان تهران بوده است.

آذر پناه گفت: طی یک سال گذشته ۷۳۸۱ مجوز در حوزه مشاغل خانگی صادر شد و بیش از ۲۲۶۲میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه نیز متقاضیان مشاغل خانگی پرداخت شد که بیش از سهم تسهیلات ابلاغ شده برای مشاغل خانگی استان بوده و عملکرد ۱۰۲درصدی را رقم زده است.

وی تصریح کرد: در حوزه اجرای جز ۳بند "ب" تبصره ۱۸نیز، مبلغ ۳هزار ۶۷۰میلیارد ریال تسهیلات برای اشتغال زایی ۲هزار و ۲۵۸نفر پرداخت شد.

کد خبر: ۲۸۷٬۷۰۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha