۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۵
بازار هوش مصنوعی تا سال ۲۰۳۰ به یک تریلیون دلار می‌رسد
رییس نوزدهمین کنفرانس مهندسی صنایع:

بازار هوش مصنوعی تا سال ۲۰۳۰ به یک تریلیون دلار می‌رسد

رییس نوزدهمین کنفرانس مهندسی صنایع با تاکید بر ضرورت سرمایه‌گذاری برای توسعه زیرساخت های مرتبط با هوش مصنوعی گفت: بازار این فناوری تا سال ۲۰۳۰ در جهان به بیش از یک تریلیون دلار می رسد.

به گزارش بازار، مهدی غضنفری امروز (چهارشنبه) در نوزدهمین کنفرانس دوروزه مهندسی صنایع به موضوع هوش مصنوعی در زمینه مهندسی صنایع اشاره کرد و اظهار داشت: ریشه علم، فلسفه و منطق و ریاضی است و سایر علوم از این علوم اصلی حاصل شده است و وقتی هوش مصنوعی مطرح شد، برتر از همه قرار گرفت و مانند چتری همه علوم را دربرگرفت.

رییس صندوق توسعه ملی ادامه داد: هر مفهومی که در قالب ریاضی قابل طرح باشد، با هوش مصنوعی نیز می توان آن را بیان کرد.

بازار یک تریلیون دلاری هوش مصنوعی
غضنفری به بازار هوش مصنوعی در سطح جهان اشاره کرد و گفت: بازار هوش مصنوعی تا سال ۲۰۳۰ از مرز یک تریلیون دلار در جهان عبور خواهد کرد. کشورهای امریکا، چین، ژاپن و المان امروز از جهت سهم بازار رتبه های اول تا چهارم را دارند.

وی ادامه داد: صندوق های ثروت ملی معمولا در این زمینه سرمایه‌گذاری می کنند و پنج صندوق ثروت ملی در کشورهای همسایه ۲۲ میلیارد دلار در زمینه هوش مصنوعی سرمایه گذاری کرده اند. صندوق ثروت ملی نروژ به عنوان صندوقی که در بسیاری جهات الگو است، در صنعت ریزتراشه، استارتاپ های هوش مصنوعی و پلتفرم های رایانش ابری و در زمینه هوش مصنوعی یه تنهایی ۱۳۸ میلیارد دلار در حوزه فناوری هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کرده است.

غضنفری به اهمیت استارتاپ های مبتنی بر هوش مصنوعی پرداخت و گفت: استارتاپ ها را باید منطقه ای و بین المللی کرد تا رشد کنند، باید از آنها حمایت کرد و تسهیلات داد تا بزرگ تر شوند.

وزیر پیشین صنعت خاطرنشان کرد: صندوق ثروت ملی امارات ۱۵ میلیارد دلار و صندوق ثروت ملی قطر نیم میلیارد دلار در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده اند. بنابراین کشورهای مختلف به شکل جدی به عنوان مهم ترین راهبرد در این زمینه تحقیقات و سرمایه‌گذاری می کنند. انتظار داریم هوش مصنوعی تاثیر زیادی بر ارزش افزوده ناخالص کشور کشورها تا سال ۲۰۳۵ بگذارد و تا ۲ واحد درصد به این شاخص اضافه کند.

غضنفری گفت: همچنین هوش مصنوعی می تواند روی خروجی های صنایع به شدت اثر بگذارد برای نمونه خودرو به شک برقی و هوشمند می شود و هیچ کشوری از این تغییرات دور نیست. هوش مصنوعی به ۲ شکل بر تولید ناخالص داخلی اثر دارد: یکی بهره وری را بالا می برد و دیگری شکل کار را تغییر می دهد.

وی با تاکید بر سرمایه گذاری شرکت های مختلف در زمینه هوش مصنوعی اظهار داشت: فناوری های کلیدی در انقلاب صنعتی چهارم شامل هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، واقعیت مجازی و افزوده، اتوماسیون صنعتی بلاک چین و رباتیک است.

فرهنگ فصیحی دبیر نوزدهمین کنفرانس دوروزه بین المللی مهندسی صنایع نیز در افتتاحیه این کنفرانس افزود: این کنفرانس بعد از دو سال وقفه به دلیل مشکلات در ثبت انجمن علمی مهندسی صنایع ایران، برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: عنوان و محتوای کلی کنفرانس با توجه به موضوعات روز انتخاب شده و چرخش های تحول افرین، هوشمند سازی و داده‌محوری موضوع کلی این همایش است.

فصیحی با اشاره به نقلاب صنعتی چهارم و استقرار آن در کشورهای مختلف گفت: اگر توجه جدی به توسعه زیرساخت ها نشود، در توسعه کسب و کارها و دستاوردهای علمی عقب می مانیم. برای نمونه ژاپن ۳ میلیارد دلار برای توسعه زیرساخت های هوش مصنوعی و تربیت نیروی انسانی، کره جنوبی تا سال ۲۰۲۷، هفت میلیارد دلار برای هوش مصنوعی و عربستان سعودی صندوقی با ۴۰ میلیارد دلار برای هوش مصنوعی ایجاد کرده است و به گفته معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برای امسال ۵ هزار میلیارد تومان برای توسعه هوش مصنوعی در ایران در بودجه پیش بینی شده که معادل با ۱۱۰ میلیون دلار می شود.

وی تاکید کرد: اگر در زیرساخت عقب باشیم، در کسب و کارها هم عقب خواهیم افتاد در این کنفرانس ها باید در مورد این موضوعات صحبت شود. چند نشست تخصصی با موضوع بررسی داده محوری در کسب و کارهای نوین، داده محوری در صنعت فولاد و معدن و داده محوری در صنعت پرداخت داریم تا برگزاری این نشست ها باعث همزبانی بین متخصصان از رشته های مختلف شود.

این کنفرانس دوروزه به همت انجمن مهندسان صنایع و در دانشگاه امیرکبیر با حضور کارشناسان، صاحبان صنایع، استادان دانشگاه و دانشجویان رشته های مختلف مرتبط برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۸۷٬۴۱۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha