۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۴
حمایت ۱۰ میلیارد ریالی معاونت علمی از نوآوری‌های شرکتی
معاون علمی رییس‌جمهور اعلام کرد

حمایت ۱۰ میلیارد ریالی معاونت علمی از نوآوری‌های شرکتی

معاون علمی رییس‌جمهور با اشاره به حمایت از نوآوری‌های شرکتی در قالب مراکز نوآوری درون سازمانی گفت: سقف حمایت از ایده‌ها حداکثر ۱۰ میلیارد ریال است.

به گزارش بازار، روح الله دهقانی، معاون علمی رییس جمهور در آیین رونمایی از پودر مکمل دامی سین بیوتیک یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با اشاره به بازار پر ظرفیت محصولات پروبیوتیک در بازار داخلی و منطقه عنوان کرد: خوشبختانه کارایی و اهمیت محصولات پروبیوتیک در ارتقای سلامت جامعه به خوبی شناسانده شده و مردم با استفاده از این محصولات، به ارزش و اهمیت این فرآورده‌ها پی برده‌اند و به آن‌ها علاقمندی پیدا کرده‌اند. دامنه کاربرد این محصولات محدود به کاربردهای گوارشی نیست و این مجموعه دانش‌بنیان در حال توسعه کاربرد پروبیوتیک‌ها به سایر حوزه‌ها از جمله درمان بیماری‌های عصبی و کاهش عوارض آن‌ها، حوزه‌های ترمیمی، آرایشی و بهداشتی است و این امر یک کار نوآورانه در سطح جهانی به حساب می‌آید.

دهقانی با اشاره به حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری از ایده‌های نوآورانه اولیه در قالب برنامه نوآفرین اظهار کرد: در قالب این برنامه، شرکت‌هایی که بتوانند در درون مجموعه خودشان، موضوعات تحقیقاتی را پیش ببرند و پروژه‌های نوآورانه را تعریف کنند، بسته به ابعاد موضوع و اهمیت پروژه‌ها، مورد حمایت قرار می‌گیرند.

وی با بیان این‌که محدودیتی در حمایت از ایده‌های نوآورانه شرکتی ذیل برنامه نوآفرین وجود ندارد، افزود: سقف حمایت از ایده‌ها حداکثر ۱۰ میلیارد ریال است که ایده‌ها متناسب با اهمیت، اولویت و دامنه کاربردشان، از این حمایت بهره‌مند خواهند شد.

دهقانی، یکی از وظایف معاونت علمی را حمایت از مراکز نوآوری درون‌شرکتی برشمرد و افزود: هیچ‌ مجموعه ای به اندازه خود شرکت‌ها، نوآوری و جنس آن را نمی‌شناسند و مراکز نوآوری درون‌شرکتی مهم‌ترین نیاز صنعت است. بهترین شناخت از لازمه های بازار، اولویت های فناورانه و نوآورانه را همان شرکت است؛ چراکه مرکز نوآوری در دل همان شرکت قرار می گیرد و می‌تواند با رصد تمامی اتفاقات، نوآوری‌های لازم را توسعه داده و به محصول یا خدمت تبدیل کند. بر همین اساس، سیاست معاونت علمی در این دوره حمایت از مراکز نواوری درون شرکتی یا IHIC است. در همین راستا، تعدادی از شرکت ها در قالب توافق نامه هایی، از حمایت های معاونت علمی برای توسعه این مراکز نوآوری بهره مند شده اند.

معاون علمی رییس‌جمهور، شرکت تک‌ژن را مجموعه‌ای توانمند در فعالیت‌های تحقیقاتی تا تولید محصول و عرضه به بازار دانست و گفت: مجموعه‌های دانش‌بنیان فعلی کشور دو دسته هستند؛ نخستین گروه شرکت‌های دارای عمر و سابقه فعالیت بیش‌تر هستند که طی سال‌های اخیر با تغییر و تحولاتی به عرصه دانش‌بنیان وارد شدند. دسته دوم که عمدتاً جوان تر هستند و کمتر از ۱۵ سال سن دارند، شرکت‌هایی هستند از ابتدا با ادبیات دانش بنیان آشنا بوده‌اند و تار و پود این شرکت‌ها با مفهوم دانش‌بنیان عجین شده است؛ مجموعه دانش‌بنیان تک‌ژن از جنس گروه دوم است، یعنی از آغاز بر مبنای دانش، فناوری و کار نوآورانه پایه ریزی شده‌اند.

وی ادامه داد: طی یکی، دو دهه اخیر شرکت‌ها و هسته‌های فناوری بوده‌اند که با داعیه کار تحقیقاتی به عرصه سلامت وارد شده‌اند اما در ادامه مسیر، راه کار تحقیقاتی و فناورانه را فراموش‌ کردند، فعالیت تجاری صرف را برگزیده و از مسیر اصلی خود خارج شده‌اند؛ خوشبختانه مجموعه تک‌ژن از این آفت نیز مصون مانده و این پویایی را حفظ کرده اند.

به نقل از گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، وی با اشاره به تکامل زیرساخت‌های زنجیره ایده تا تجاری‌سازی محصول در این شرکت دانش‌بنیان گفت: مفاهیم متعددی در زیست بوم فناوری و نوآوری شکل گرفته است که خوشبختانه تمامی این اجزای زنجیره ارزش محصولات سلامت در مجموعه تک‌ژن وجود دارد؛ این مجموعه علاوه بر این‌که یک‌شتابدهنده، یک مرکز هم آفرینی و یک مرکز نوآوری شرکتی را در دل خود دارد، توانسته زنجیره ایده تا بازار و تجاری سازی یک محصول را تکمیل کند و از این جهت، می‌تواند الگوی مناسبی برای دیگر فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری باشد.

کد خبر: ۲۸۶٬۸۵۷

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha