۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۰۰
خطرات ژئوپلیتیک قیمت طلا را به ۳۰۰۰ دلار خواهد رساند
گلدمن ساکس:

خطرات ژئوپلیتیک قیمت طلا را به ۳۰۰۰ دلار خواهد رساند

قیمت طلا به دلیل ناآرامی های ژئوپلیتیکی و تقاضای بانک مرکزی افزایش یافت.

به گزارش بازار، سال ۲۰۲۴ شاهد افزایش قیمت طلا به سطوح بی سابقه بود، به طوری که فلز زرد در ماه گذشته به دلیل افزایش تقاضای جهانی در بحبوحه عدم قطعیت های اقتصادی و ژئو پلیتیکی از ۲۴۰۰ دلار در هر اونس فراتر رفت.

نکته قابل توجه این است که استراتژیست های گلدمن ساکس معتقدند فضای مثبت بیشتری برای فلز امن وجود دارد و می گویند تا پایان سال می تواند به طور بالقوه از ۳۰۰۰ دلار فراتر رود.

قیمت طلا به دلیل ناآرامی های ژئوپلیتیکی و تقاضای بانک مرکزی افزایش یافت

یکی از محرک های اصلی این افزایش قیمت، تقاضای قوی برای طلا از سوی بانک های مرکزی جهانی و خانوارهای آسیایی است.

در چین، چالش‌های بهبود اقتصادی پس از همه‌گیری و کاهش ارزش یوان، که طی سال گذشته حدود ۵ درصد در برابر دلار آمریکا از دست داده است، طلا را برای مصرف‌کنندگان محلی گران‌تر می‌کند.

با وجود این، هم مصرف کنندگان چینی و هم بانک خلق چین (PBOC) مشتاقانه به دنبال طلا هستند.

طبق گزارش شورای جهانی طلا، بانک مرکزی چین ذخایر طلای خود را برای ۱۷ ماه متوالی افزایش داده است که در این دوره ۱۶ درصد افزایش داشته است. تنها در ماه مارس، چین ۱۶۰۰۰۰ اونس طلا به ذخایر خود اضافه کرد.

به همین ترتیب، کشورهایی مانند ترکیه، هند، قزاقستان و برخی در اروپای شرقی خریداران فعال طلا در سال جاری بوده اند.

این انباشت نشان دهنده روند گسترده تری در بین بانک های مرکزی جهانی برای تنوع بخشیدن به ذخایر و کاهش وابستگی خود به دلار آمریکا است.

قیمت طلا در پایان آوریل شاهد عقب نشینی مناسبی بود، اما پس از اینکه سیاست گذاران فدرال رزرو اشاره کردند که کاهش نرخ بهره ممکن است در افق باشد، احساسات صعودی در این هفته بازگشت.

در آخرین نشست سیاستی خود در روز چهارشنبه، فدرال رزرو همانطور که به طور گسترده پیش بینی می شد، نرخ بهره خود را حفظ کرد. بیانیه سیاست به بازتاب ارزیابی‌ها و راهنمایی‌های اقتصادی قبلی ادامه داد و شرایطی را پیشنهاد کرد که می‌تواند منجر به کاهش هزینه‌های استقراض شود.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، اظهار داشت هرگونه تصمیم گیری در مورد نرخ بهره در آینده مبتنی بر داده خواهد بود، اما وی خاطرنشان کرد که افزایش نرخ در این مرحله بعید است.

این اطمینان پاول، که عملاً افزایش بیشتر نرخ بهره را رد کرد، به ماندن قیمت طلا در بالای ۲۳۰۰ دلار کمک کرد. نرخ‌های بهره پایین‌تر جذابیت طلا را افزایش می‌دهد زیرا معمولاً بازدهی دارایی‌های با درآمد ثابت مانند اوراق قرضه را کاهش می‌دهد.

در همین حال، تنش های ژئوپلیتیکی، به ویژه در خاورمیانه، علاقه سرمایه گذاران را به شمش افزایش داده است. طلا یکی از قدیمی ترین دارایی های امن در نظر گرفته می شود که در زمان ناآرامی ها و جنگ های ژئوپلیتیکی شاهد تقاضای زیادی است.

گلدمن ساکس می گوید قیمت طلا ممکن است از ۳۰۰۰ دلار فراتر رود

استراتژیست‌های گلدمن ساکس با استناد به تقاضای قوی برای طلا از سوی بانک‌های مرکزی بازارهای نوظهور (EM) و خانوارهای آسیایی، پیش‌بینی خود را حفظ کردند که این فلز گرانبها تا پایان سال به ۲۷۰۰ دلار در هر اونس تروی افزایش خواهد یافت که نشان دهنده افزایش ۱۷ درصدی است.

به طور خاص، آنها پیش‌بینی می‌کنند که اگر تحریم‌های مالی ایالات متحده با سرعتی مشابه از سال ۲۰۲۱ تشدید شود، قیمت طلا می‌تواند با ۱۶ درصد افزایش به ۳۱۳۰ دلار در هر اونس «به دلیل خرید سالانه توسط بانک های مرکزی» افزایش یابد.

کد خبر: ۲۸۵٬۹۱۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha