۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۱
اهتمام بانک کشاورزی در حمایت از زنجیره‌های تامین؛ با ارائه پلتفرم‌ها و ابزارهای مالی تعهدی

اهتمام بانک کشاورزی در حمایت از زنجیره‌های تامین؛ با ارائه پلتفرم‌ها و ابزارهای مالی تعهدی

بانک کشاورزی در راستای تحقق سیاست‌های مهار تورم، کنترل نقدینگی و حمایت از تولید در دولت سیزدهم؛ با طراحی و ایجاد پلتفرم‌های «مدیریت مالی زنجیره تامین» در اکوسیستم کشاورزی، قدم‌های ارزشمندی را برداشت.

به گزارش بازار به نقل از بانک کشاورزی، این بانک با طراحی و ایجاد پلتفرم مدیریت زنجیره تامین محصولات کشاورزی به نام «پالیز»، سامانه مدیریت زنجیره تامین کالاهای استراتژیک با عنوان «بازارگاه محصولات کشاورزی» و کیف پول الکترونیکی و نیز ارائه ابزارهای تامین مالی زنجیره‌ای و تعهدی نظیر گواهی اعتبار مولد «گام»، سفته، برات و چک الکترونیکی، ضمانت‌نامه و ... فعالیت زنجیره‌های تامین را در اکوسیستم کشاورزی تسهیل و تسریع کرده و راه را برای توسعه کشاورزی قراردادی در کشور، هموارتر ساخته است.

براساس این گزارش، استفاده از پلتفرم‌های «پالیز» و «بازارگاه محصولات کشاورزی»، راهکاری موثر برای مدیریت مالی زنجیره تامین از طریق ابزارهای مالی تعهدی است و هدف از طراحی و ایجاد این پلتفرم‌ها، ارائه خدمات بهینه به بازیگران زنجیره تامین از مزرعه تا سفره، از جمله تامین کنندگان مواد اولیه و نهاده‌های تولید، تولیدکنندگان محصولات کشاورزی و دامی، صاحبان صنایع تبدیلی و تکمیلی، واردکنندگان، فین تک‌ها، تشکل‌ها و حتی شبکه توزیع و فروش محصولات غذایی با استفاده از ظرفیت‌های تحول دیجیتال بانک کشاورزی و با هدف حمایت از تامین امنیت غذایی کشور است.

از سوی دیگر، بانک کشاورزی با هدف افزایش کاربران پلتفرم‌های تامین مالی زنجیره تامین و کشاورزی قراردادی، نسبت به بازطراحی و بهبود فرآیندها، توسعه خدمات غیرحضوری و طراحی سازوکارهایی برای ارائه ابزارهای مالی اهرمی و تعهدی نظیر گام، برات، سفته، چک، ضمانت‌نامه و ... به صورت الکترونیکی و مکانیزه اقدام کرده و در این مسیر، موفقیت‌های چشمگیری داشته است.

شایان ذکر است؛ تأمین مالی زنجیره تأمین با ابزارهای تعهدی که از جمله سیاست‌های اصلی بانک مرکزی در دولت سیزدهم به شمار می‌رود، یک رویکرد خلاقانه و بارزترین نحوه تأمین مالی غیرتورمی است و موجب بهینه‌سازی جریان‌های مالی در زنجیره تامین، کاهش مرکزیت نقدینگی، کاهش هزینه‌ها، کنترل بازار، افزایش سودآوری و کارایی هرچه بیشتر زنجیره می‌شود؛ همچنین این روش به مقاوم شدن اقتصاد کشور در برابر فشار تحریم‌های بین‌المللی کمک می‌کند.

فعالان بخش کشاورزی برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به پلتفرم پالیز و یا شعب و مدیریت‌های بانک در استان‌ها مراجعه کنند.

کد خبر: ۲۸۳٬۱۷۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha