۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۰
کاهش قیمت جهانی ورق های نورد گرم در بحبوحه کاهش قیمت مواد اولیه
بازار بررسی می کند؛

کاهش قیمت جهانی ورق های نورد گرم در بحبوحه کاهش قیمت مواد اولیه

در حالی قیمت جهانی ورق های نورد گرم طی هفته اخیر کاهشی شده است که قیمت ها در چین در اواسط ماه جاری میلادی به دلیل ضعف در بازارهای صادراتی به پایین ترین سطح خود رسیده است.

بازار؛ گروه صنعت: طبق جدیدترین گزارش مرکز GMK قیمت ‌های جهانی فولاد نورد گرم پس از افزایش شدید در اواخر سال ۲۰۲۳ و اوایل سال ۲۰۲۴ در حال تعدیل هستند. کاهش تقاضا برای محصولات، روند نزولی قیمت ‌ها را در بازارهای عمده جهانی حدود ۲ ماه حفظ کرده است. در حالی که بازار آمریکای شمالی بیشترین ضرر را متحمل شد، از ابتدای سال، قیمت ورق گرم در منطقه ۲۷ درصد یا ۳۰۰ دلار در هر تن کاهش یافته است. در عین حال، به نظر می رسد بازار چین در اواسط ماه مارس به پایین ترین سطح خود رسیده است.

کاهش ۲.۹ درصدی قیمت فولاد نورد گرم در ایتالیا

از سوی دیگر در این گزارش آمده است: قیمت فولاد نورد گرم در اروپای غربی برای دوره ۱۵ تا ۲۲ مارس ۲۰۲۴ ( ۲۵ اسفند تا ۳فروردین ۱۴۰۳)، ۲.۸ درصد کاهش یافت و به ۶۶۰-۷۰۰ یورو در تن در زمان قبلی رسید. از ابتدای ماه مارس، قیمت محصولات ۳۰ یورو در تن یا ۴.۱ درصد کاهش یافته است و در همان سطح نسبت به ابتدای سال باقی مانده است، اگرچه در ژانویه اوج قیمت صفحات نورد گرم در این منطقه به ۷۶۰ یورو رسید.

از سوی دیگر بر اساس این گزارش، وضعیت در بازار ایتالیا نیز به همین شکل است. به طوری که در طی ۱۵ تا ۲۲ مارس، قیمت ورق های نورد گرم ۲۰ یورو در تن یا ۲.۹ درصد نسبت به هفته قبل کاهش یافت و به ۶۶۰-۶۷۰ یورو در تن رسید. از ابتدای ماه مارس، قیمت ها ۴۰ یورو در هر تن یا ۵.۶ ‌درصد کاهش یافته است و از ابتدای سال در همان سطح باقی مانده است. در همان زمان، قیمت ها نیز در ژانویه به ۷۶۰ یورو در تن رسید.

داده های آماری این گزارش همچنین نشان می دهد: در ژانویه، قیمت فولاد نورد گرم در اتحادیه اروپا با عرضه کم محصولات داخلی و پایان سهمیه واردات حمایت شد. با افزایش تقاضا و محدود شدن ظرفیت تولید، برخی از تولیدکنندگان توانستند سطح قیمت هدف خود را افزایش دهند، اما این روند در بلند مدت ادامه پیدا نکرد، بنابراین قیمت ها به تدریج در اوایل فوریه کاهش یافت. در واقع در ماه فوریه، قیمت فولاد نورد گرم در اتحادیه اروپا همچنان تحت فشار تقاضای ضعیف قرار داشت. توزیع کنندگان فولاد گزارش دادند که نمی توانند افزایش قیمت ژانویه را به مصرف کننده نهایی منتقل کنند، بنابراین از خرید محموله های جدید خودداری می کنند.

مرکز GMK : در حال حاضر هیچ نیروی محرکه ای در اروپا وجود ندارد که تقاضا برای ورق های نورد گرم را تحریک کند، بنابراین انتظار می رود قیمت ها به کاهش خود ادامه دهند

به عبارت دیگر بدون چشم ‌اندازی برای بهبود تقاضا، مصرف‌ کنندگان ورق‌ های نورد گرم فقط مقادیر کمی از محصولات را خریداری می ‌کنند. علاوه بر این، انتظارات ناامید کننده به افزایش علاقه به محصولات وارداتی با وجود زمان تحویل طولانی کمک می کند، زیرا محصولات نورد از هند، تایوان و ژاپن با قیمت ۶۰۰-۶۱۰ یورو در هر تن برای تحویل در ماه ژوئن ارائه می شوند.

کاهش قیمت جهانی ورق های نورد گرم در بحبوحه کاهش قیمت مواد اولیه
قیمت جهانی ورق های نورد گرم

این گزارش همچنین حاکی از این است که در حال حاضر هیچ نیروی محرکه ای در اروپا وجود ندارد که تقاضا برای ورق های نورد گرم را تحریک کند، بنابراین انتظار می رود قیمت ها به کاهش خود ادامه دهند. در عین حال، تامین کنندگان واردات، آماده کاهش قیمت ها به ۵۸۰-۶۰۰ یورو در تن با دیدگاه ۵۵۰-۵۶۰ یورو در تن هستند.

افزایش ۲۷ درصدی قیمت نورد گرم در آمریکای شمالی از ابتدای سال ۲۰۲۴

در بخش دیگری از این گزارش به قیمت نورد گرم در منطقه آمریکای شمالی پرداخته شده و آمده است: در منطقه آمریکای شمالی، قیمت کویل های نورد گرم ۱۰ دلار در تن یا ۱.۲ درصد در دوره ۱۵ تا ۲۲ مارس ۲۰۲۴ افزایش یافت و به ۷۶۰ تا ۸۱۰ دلار در تن رسید. در عین حال، از ابتدای ماه مارس، قیمت ها ۹۰ دلار در هر تن یا ۱۰ درصد و از ابتدای سال ۳۰۰ دلار در هر تن یا ۲۷ درصد کاهش یافته است. ضمن اینکه قیمت فولاد نورد آمریکای شمالی نیز در ابتدای سال افزایش جزئی را نشان داد که از روند پایانی سال ۲۰۲۳ حمایت می کرد، اما قیمت ها از دهه دوم ژانویه به تدریج کاهش یافته است. مصرف کنندگان در بحبوحه کمبود چشم انداز تقاضا انتظار داشتند که قیمت ها به پایین ترین سطح خود برسد، از خرید خودداری کردند. قیمت ها پس از رسیدن به سطوح بالا در دسامبر تعدیل شدند.

از سوی دیگر در منطقه نامبرده هفته گذشته، قیمت نورد گرم پس از کاهش طولانی مدت افزایش یافت، که به این معنی است که به کف رسیده است. این عمدتاً به دلیل تعیین حداقل اهداف قیمت توسط برخی از فولادسازان بود. کارخانه‌ها در تلاشند تا فعالان بازار را متقاعد کنند که سطوح پایین‌ تری وجود نخواهد داشت و خودداری بیشتر از خرید کارساز نخواهد بود. در عین حال شرایط بازار مانند گذشته باقی ماند و انعقاد معاملات دشوارتر شد.

احتمال کاهش تولید فولاد نورد گرم در ایالات متحده

این گزارش همچنین نشان می دهد: در کوتاه مدت، قیمت فولاد نورد ایالات متحده احتمالاً با پیش بینی بهبود تقاضا تثبیت خواهد شد. علاوه بر این، کارخانه ‌ها ممکن است به کاهش تولید متوسل شوند تا عرضه را کاهش دهند و علاقه مصرف‌ کننده را برای پر کردن ذخایر در اسرع وقت احیا کنند.

تاثیر بازارهای صادراتی ضعیف بر قیمت نورد گرم در چین

همچنین در چین، قیمت صفحات نورد گرم بدون تغییر در هفته گذشته در ۵۵۵-۵۶۰ دلار در هر تن باقی ماند. از ابتدای ماه مارس، قیمت ها ۱۰ دلار در هر تن یا ۱.۷ درصد و از ابتدای سال ۲۰ دلار در هر تن یا ۳.۴ درصد کاهش یافته اند. این در حالی است که در ژانویه، قیمت ‌های ورق گرم در چین در بحبوحه بهبود تقاضای جهانی فولاد و محرک ‌های اقتصادی کلان داخلی در حال افزایش بود، اما با نزدیک شدن به فصل تعطیلات در فوریه، قیمت ‌ها شروع به رکود کرد. تجارت در اوایل فوریه به دلیل شرایط نامساعد جوی که بسیاری از مصرف کنندگان را مجبور کرد تعطیلات سال نو خود را زودتر شروع کنند، بدتر شد. تقاضای صادرات نیز کاهش یافت. فعالیت بازار پس از تعطیلات سال نو چینی بهبود نیافت.

در ماه جاری میلادی (مارس) نیز قیمت فولاد نورد گرم در چین تا حدودی با کاهش عرضه به دلیل تعمیر و نگهداری در برخی از کارخانه های فولادی، تثبیت شد. در همان زمان، فعالان بازار پیش ‌بینی می‌ کنند که تقاضا به زودی در میان بهبود شرایط آب و هوایی بهبود می‌یابد که احتمالاً ساخت و ساز را تقویت می‌کند. موجودی ها در حال حاضر در حال کاهش هستند، اما ضعف در بازارهای صادراتی همچنان بر قیمت HRC در چین تاثیر می گذارد.

در حالی که به گفته کارشناسان کاهش قیمت مواد خام ناشی از وضعیت اقتصاد چین عامل اصلی کاهش قیمت محصولات نهایی است. آندری گلوشچنکو، تحلیلگر مرکز GMK معتقد است این به طور مستقیم به اقدامات چین بستگی دارد که چه زمانی روند کاهش قیمت ها به پایان می رسد و قیمت ها در چه سطحی تثبیت می شوند.

کد خبر: ۲۸۰٬۱۶۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha