۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۵
افزایش ۳۰ درصدی ­تولید ماشین‌آلات معدنی و راهسازی
معاون صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات وزارت صمت خبر داد

افزایش ۳۰ درصدی ­تولید ماشین‌آلات معدنی و راهسازی

معاون صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات وزارت صمت از رشد ۳۰ درصدی تولید ماشین آلات معدنی و راهسازی در ۱۰ ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد.

به گزارش بازار، سید محمد موسوی افزود: آمار تولید سال ۱۴۰۰ به تولید ۱۷۰۰ دستگاه رسیده و این در حالی بود که برآوردها حکایت از ۱۵ هزار ماشین آلات فرسوده راهسازی و معدنی در کشور داشت. به این منظور حرکت جهشی برای سال ۱۴۰۱ برنامه‌ریزی شد و شاهد افزایش تولید ۱۰۰ درصدی در این حوزه بودیم. در سال ۱۴۰۱ علاوه بر هپکو ۱۰ شرکت فعال بخش خصوصی در این حوزه فعالیت کردند و حاصل دستاورد آنها تولید ۳۵۰۰ ماشین آلات معدنی و راهسازی در سال ۱۴۰۱ بود.

معاون صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات وزارت صمت اضافه کرد: همین برنامه رشد را برای سال ۱۴۰۲ برنامه ریزی کردیم و برنامه داریم ۱۵ هزار دستگاه ماشین آلات راهسازی و معدنی فرسوده را نیز نوسازی کنیم.

موسوی با بیان اینکه در این حوزه هر جایی که تولید داخل نداریم اجازه واردات می‌دهیم گفت: ضمن حمایت از تولید ماشین آلات در داخل کشور، آنجایی که تولید نداریم باید اجازه واردات دهیم و دست معدن کاران را از ماشین آلات پرکنیم.

وی در پاسخ به اینکه در بخش تولید ماشین آلات کشاورزی چه اقداماتی انجام شده است؟، افزود: در حوزه تراکتور در سال ۱۴۰۱ نه تنها تولید داخل نیاز کشور را کاملا تامین کرد، بلکه در سال ۱۴۰۲ صادرکننده شدیم و امروز اجزا، قطعات و تراکتور کامل صادر می‌کنیم که تا کنونمیزان صادرات تراکتور به ۲۲ میلیون دلار رسیده است.

موسوی اضافه کرد: در سال رشد تولید، گزارش پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، در مردادماه نشان داد که ۱۸ درصد در حوزه تولید ماشین آلات و تجهیزات رشد داشتیم؛ مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش خود رشد تولید ۹ ماهه شرکت‌های بورسی در حوزه ماشین‌آلات را حدود ۱۱ درصد اعلام کرد.

کد خبر: ۲۷۴٬۷۸۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha