۱۰ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۸
بخشنامه ها به جای ماشین آلات فرسوده مدام تغییر می کنند
مشاور و مدیر فروش صنایع مس مطرح کرد؛

بخشنامه ها به جای ماشین آلات فرسوده مدام تغییر می کنند

بخشنامه های خلق الساعه باعث شده است که معدنکاران بلاتکلیف بمانند، زیرا یک روز بخشنامه ای صادر و روز بعد لغو می شود و همین مساله باعث شده فعالان معدنی ندانند کدام یک از مصوبه ها را باید اجرا کنند.

بهنازصفری؛ بازار: معادن ایران دچار یک نوع آشفتگی و بی ثباتی شده اند. طوری که افراط و تفریط در بخش های مختلف معدنی به چشم می خورد. درواقع از یک سو بخشنامه ها و مصوبه های معدنی مدام تغییر می کند، یعنی هنوز مصوبه ای کامل اجرایی نشده جلوی آن گرفته شده و بخشنامه ی جدید دیگری با موضوعی کاملا متفاوت صادر می شود. این بخشنامه های ضد و نقیض فعالان بخش معدن را گمراه می کند و آنها نمی دانند باید کدام بخشنامه را اجرایی و از کدام صرف نظر کنند.

از سوی دیگر هم با این که ایران به عنوان یک کشور معدنی و دهمین کشور پتانسیل دار معدنی جهان محسوب می شود، اما هنوز نتوانسته از تجهیزات به روز دنیا استفاده کند. تجهیزاتی که رابطه مستقیمی با افزایش میزان تولید دارد و باعث می شود مقدار کمی از مواد معدنی به باطله تبدیل شود. ولی ایران در این زمینه از بسیاری از کشورهای دنیا عقب مانده است. درحالی که برای این که بتوانیم درآمدهای ارزی فراوانی از بخش معدن کسب کنیم، باید از ماشین آلات جدید استفاده کنیم تا میزان تولید افزایش یابد.

چنین تناقضاتی که در بخش معادن ایران وجود دارد، موجب شده چالش های معدنی معدنکاران به جای کم شدن مدام در حال افزایش باشد که این نه به نفع معدنکار، نه کشور و نه معادن ایران است.

تغییرات فراوان در بخش نامه های معدنی معضل اصلی معدنکاران

امیر مرتضوی، مشاور و مدیر فروش صنایع مس در گفت و گو با بازار در خصوص چالش های موجود در صنعت مس بیان کرد: بیشترین چالشی که صنایع معدنی مختلف با آن روبه رو هستند، مساله بخشنامه های گوناگونی است که مدام تغییر می کند و صادر می شود. درواقع معضل اصلی این است که هرکدام از بخشنامه های صادر شده، زمین تا آسمان با بخشنامه های دیگر فرق دارد که این مساله فعالان این حوزه را با چالش های شدیدی روبه رو می کند.

وی افزود: یک روز یک بخشنامه یا مصوبه ای صادر می شود و روز بعد جلوی آن گرفته شده و مورد دیگر مورد بررسی و یا اجبار قرار می گیرد. مثلا یک روز بر روی یکی از مواد معدنی یا صنایع معدنی عوارض می گذارند و مدتی بعد آن را برمی دارند. اینگونه بلاتکلیفی ها برای فعالان صنایع معدنی و به خصوص صنعت مس بسیار آزاردهنده است.

اما یکی از بدترین مواردی که بر روی صنایع معدنی تاثیرات منفی می گذارد نوساناتی است که در قیمت دلار مشاهده می شود. اگر بگویند قیمت دلار به عنوان مثال ۱۰۰ هزار تومان است، ولی این قیمت تا مدتی طولانی تکان نمی خورد خیلی بهتر است. زیرا تکلیف تولید کننده و خریدار مشخص است و شاهد این همه نوسانات مختلف قیمتی نمی شوند

مرتضوی تاکید کرد:اما یکی از بدترین مواردی که بر روی صنایع معدنی تاثیرات منفی می گذارد نوساناتی است که در قیمت دلار مشاهده می شود. اگر بگویند قیمت دلار به عنوان مثال ۱۰۰ هزار تومان است، ولی این قیمت تا مدتی طولانی تکان نمی خورد خیلی بهتر است. زیرا تکلیف تولید کننده و خریدار مشخص است و شاهد این همه نوسانات مختلف قیمتی نمی شوند.

مشاور و مدیر فروش صنایع مس تصریح کرد: متاسفانه تفاوت نرخ هایی که مدام درحال افت و خیز است، همه را به نوعی بلاتکلیف گذاشته و هیچ کس نمی داند باید چکاری انجام دهند؟ یا با این همه افت و خیز قیمتی چکار کنند؟ این گونه بی ثباتی ها تمامی بازارها را خیلی اذیت می کند.

وی اظهار داشت: البته بسیاری از افراد هم از این افت و خیز قیمتی سود می برند، ولی این طور سودها اصلا درست نیست. زیرا این سود از طریق بالا و پایین رفتن قیمت ارز به دست می آید، بنابراین سود واقعی نیست.

او خاطرنشان کرد: این موارد از جمله چالش هایی است که تقریبا تمامی تولید کنندگان کشور در صنوف مختلف با آن درگیر است و دسته و پنجه نرم می کنند.

تجهیزات به روز با افزایش تولید مواد معدنی رابطه مستقیم دارد

به اعتقاد بسیار از کارشناسان معدنی بیش از ۹۰ درصد ماشین آلات معدنی ایران فرسوده هستند و فقط ۱۰ درصد تجهیزات جدید وارد این بخش تولیدی شده است. درحالی که تجهیزات به روز رابطه ی مستقیمی با افزایش میزان تولید مواد معدنی دارد. زیرا با دستگاه های جدید می توان حتی درصدهای پایین را هم مورد استیصال قرار داد.

مرتضوی در خصوص فرسودگی ماشین آلات در صنعت مس بیان کرد: در صنعت مس هم دستگاه هایی با روش های جدید، برای تولید مس به بازار آمده است و بسیاری از کشورها هم ماشین های خود را به روز کرده اند تا براساس روش های نوین تولیدات خود را پیش ببرند، ولی هنوز بسیاری از کارخانجات مس ایران از دستگاه های قدیمی و گاها فرسوده استفاده می کنند.

کارخانجات صنعت مس در بخش هایی مثل کوره ها موفق شده اند که از تجهیزات جدید استفاده کنند، ولی به طور کلی هنوز در این صنعت نوسازی تجهیزات صورت نگرفته است. بنابراین ایران در بخش ماشین آلات جدید از بسیاری از کشورهای معدنی جهان عقب مانده است

به گفته وی؛ البته برخی کارخانجات صنعت مس در بخش هایی مثل کوره ها موفق شده اند که از تجهیزات جدید استفاده کنند، ولی به طور کلی هنوز در این صنعت نوسازی تجهیزات صورت نگرفته است. بنابراین ایران در بخش ماشین آلات جدید از بسیاری از کشورهای معدنی جهان عقب مانده است.

وی خاطرنشان کرد: البته این مساله چندان هم نمود پیدا نکرده است، زیرا تفاوت نرخ دولتی و نرخ بازار آزاد دلار، به قدری جذاب است که به روز نبودن دستگاه ها به چشم نمی آید. به خصوص اگر قرار باشد این نرخ بالا، هزینه های زیادی را به تولیدکنندگان متحمل کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فرسودگی دستگاه ها بر روی کیفیت محصولات مس تاثیر نمی گذارد بیان کرد: بله قطعا دستگاه های قدیمی و فرسوده بر روی محصولات مس تاثیر گذار خواهد بود، ولی فعلا شرایط به گونه ای است که بسیاری از تولید کنندگان شرایط وارد کردن ماشین های جدید را ندارند. زیرا به خاطر تورم تجهیزات معدنی با قیمت های بسیار گزافی به دست تولید کنندگان می رسند.

وی تاکید کرد: قبلا به این صورت بود که زیر یک درصد مس باطله های معدنی حساب می شد، ولی الان تا سه دهم درصد هم پایین آمده است، یعنی زیر این میزان را باطله های معدنی مس

می گویند. البته الان روش های جدیدی آمده است که قابل استصال است و این برمی گردد به این موضوع که آیا ما می توانیم این امکانات و دستگاه ها را تهیه کنیم یا نه؟ زیرا ادامه این مسیر ارتباط بسیار زیادی به تجهیزات نوین معدنی دارد.

بسیاری از کشورهایی که معادن مس دارند با تجهیزات و دستگاه های به روز توانسته اند درصدهای بسیار پایین مس را هم مورد استیصال قرار دهند و حجم بیشتری مس تولید کنند. بنابراین تولید و استخراج بیشتر مس ارتباط زیادی به تجهیزات به روز دارد

وی تاکید کرد:بسیاری از کشورهایی که معادن مس دارند با تجهیزات و دستگاه های به روز توانسته اند درصدهای بسیار پایین مس را هم مورد استیصال قرار دهند و حجم بیشتری مس تولید کنند. بنابراین تولید و استخراج بیشتر مس ارتباط زیادی به تجهیزات به روز دارد.

افزایش حقوق دولتی بی انگیزی معدنکاران را به همراه داشت

حقوق دولتی معادن در واقع مالیات یا عوارضی است که معدنکاران در ازای دسترسی به ماده معدنی و حق توسعه آن باید به دولت پرداخت کنند. دولت هم باید آن را به جامعه تزریق کند و یا برای توسعه معادن به کار گیرد. اما طی سال های اخیر به دلیل کسری بودجه درکشور، نگاه دولت به معادن صرفا نگاه درآمدی شده به همین دلیل میزان حقوق دولتی بسیار افزایش یافته است که این مساله فعالان معدنی را تحت فشار قرار داده است.

مشاور صنعت مس و معادن درمورد افزایش حقوق دولتی گفت:معدن داران از این قضیه خیلی ناراحت هستند، به خصوص طی ماه های اخیر که مساله حقوق دولتی فعالان بخش معدن را آزار داده و یک نوع بی انگیزی در آنها ایجاد کرده است.

ایران بر روی کمربند مس جهانی قرار دارد، بنابراین پتانسیل های مس بسیار خوب و ارزشمندی در ایران وجود دارد که باید مورد شناسایی و بهره برداری قرار بگیرند

او تاکید کرد: ایران بر روی کمربند مس جهانی قرار دارد، بنابراین پتانسیل های مس بسیار خوب و ارزشمندی در ایران وجود دارد که باید مورد شناسایی و بهره برداری قرار بگیرند.

این کمربند در ایران از شمال غربی ایران شروع می شود تا به سیستان و بلوچستان می رسد. بنابراین، این رگه های مس تقریبا در همه جای ایران وجود دارد. البته این رگه ها با توجه به گستردگی هایی که دارند رگه های خوبی هم هستند که در آینده محصولات مس بسیار خوبی هم خواهیم داشت.

کد خبر: ۲۵۲٬۸۸۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha