۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸
دقت کار در سازمان زمین‌شناسی ۴ برابر شد
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

دقت کار در سازمان زمین‌شناسی ۴ برابر شد

شهیدی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دقت کار در سازمان زمین‌شناسی در مقایسه با گذشته ۴ برابر شد.

به گزارش بازار، علیرضا شهیدی افزود: در گذشته عنوان می‌شد که در ایران ۶۸ نوع ماده معدنی وجود دارد، اما امروز با اقدامات جدید و با دقت بالایی که دستگاه‌های جدید دارند و همچنین آنالیزهای به‌روزی که انجام می‌شود (از آنالیز ۴۰ عنصر به ۵۸ عنصر رسیدیم)، دقت کار و کشف عناصر جدید افزایش یافته و تعداد عناصر موجود در کشور به ۸۱ عنصر رسیده است.

وی خاطرنشان‌کرد: هرچند شاید امروز استخراج برخی از این عناصر اقتصادی نباشد، اما امیدواریم با پیشرفت دانش در آینده به سطح اقتصادی برسند و بتوانیم از آن‌ها استفاده کنیم.

شهیدی افزود: درگذشته گفته می‌شد که شاید دیگر ماده معدنی در سطح نداشته باشیم، اما همین تغییر مقیاس‌ها سبب شده تا بدانیم هنوز مواد معدنی در سطح وجود دارد که قابل شناسایی‌است.

وی گفت: برای نمونه در طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در خراسان جنوبی توانستیم نخستین بار ماده معدنی نیکل پیدا کنیم و همچنین در موضوع ذخایر پنهان، توانستیم ذخایری از مگنتیت در این استان بدست آوریم.

شهیدی ادامه‌داد: در ایران مرکزی، در ادامه اکتشافات سطحی و تکمیل فرآیند اکتشافات سطحی، توانستیم ذخایر آهن، همچنین پُلی‌متال‌ها (از جمله مس، طلا و غیره) کشف کنیم که نشان‌دهنده آن است که باید عملیات اکتشافی کامل‌تر شود.

معاون وزیر صمت تاکید کرد: هدف ما این است تا با دقت بیشتری به اکتشاف ذخایر پنهان بپردازیم.

وی گفت: در ایران مرکزی، ما در مرحله شناسایی و پی‌جویی درحال کارکردن هستیم که توانستیم علائمی قطعی از آهن به دست آوریم، درعین حال باید عملیات اکتشافات تکمیلی انجام شود تا به ذخایر قابل توجه برسیم.
براین اساس، به‌تازگی در بخش‌هایی از استان‌های اصفهان، یزد، کرمان و سمنان، سنگ آهن مورد پیمایش و اکتشافات اولیه قرار گرفته و ذخایر خوبی به دست آمده است.

شهیدی افزود: در استان‌هایی مثل کردستان و قم، با توجه به انجام عملیات ژئوفیزیک هوایی، مواد معدنی همچون آهن یافت شده است، هرچند آن‌ها هم آنومالی‌های ژئوفیزیکی هستند و باید حفاری انجام شود تا به نتیجه قطعی برسیم.

وی اظهار داشت: در مقوله اکتشافات، از چهار مرحله شناسایی، پی‌جویی، اکتشافات عمومی و اکتشافات تفضیلی، دو مرحله نخست بر عهده سازمان زمین‌شناسی است و در همه کشورها به دلیل هزینه‌ها و ریسک بالا، این حاکمیت است که در این دو مرحله ورود می‌کند.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی گفت: خروجی کار این سازمان دراین زمینه، سال ۹۴ در اطلس پتانسیل‌های ذخایر معدنی منتشر شده است و امروز اکتشافات را به مرحله پی‌جویی رسانده‌ایم که با مقیاس جدید یک/۵۰ هزارم کار آغاز شده است.

وی بیان‌داشت: تهیه مقیاس‌های دقیق‌تر وظیفه بخش خصوصی است و دلیلی ندارد که سازمان زمین‌شناسی در کار بخش خصوصی دخالت کند.
معاون وزیر صمت تاکید کرد: وظیفه دولت و حاکمیت تولید مقیاس‌های یک/ ۲۵۰ هزارم، یک/ ۱۰۰ هزارم و یک/ ۵۰‌هزارم است.

کد خبر: ۲۰۹٬۷۷۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha