۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۰
چرا سهامداران خرد به نماد پست بانک مشکوک هستند؟
بازار گزارش می دهد؛

چرا سهامداران خرد به نماد پست بانک مشکوک هستند؟

وپست بیش از ۵۰ درصد رشد از سقف تاریخی خود داشته درحالی که نسبت به سایر بانک ها دارایی چندانی ندارد و خودپردازهای آن در روستاها هم مشکلات جدی دارد.

بازار؛ گروه بورس: گروه بانکی در معاملات روزهای اخیر نسبتا خوب ظاهر شده و هنوز در روندی صعودی حرکت می کند، اما این به معنای ارزندگی همه نمادهای آن نیست. بررسی وضعیت نمادهای بانکی نشان می دهد که پست بانک با وجود اینکه نسبت به سایر بانک ها دارایی چندانی ندارد اما از سال ۹۷ تاکنون بازدهی بالای ۱۸۰۰ درصدی را در ارزش سهام ثبت کرده است، در حالی که از نظر دارایی قابل مقایسه با بانک های دیگر نیست، برای نمونه این بانک با ۳۹۹ شعبه ۱۸۰۰ درصد بازدهی ثبت کرده، در حالی که بانک تجارت با بیش از ۱۸۶۰ شعبه از سال ۹۷ تاکنون ۱۲۰۰ درصد بازدهی ثبت کرده است.

پست بانک از سال ۸۹ در بازار فرابورس تابلو ثبت کرده است حدود ۲۴ درصد از سهام آن متعلق به سهامداران عدلالت است و ۲۵ درصد از سهام دیگر آن در اختیار سهامداران حقیقی قرار دارد، به همین دلیل عملکرد آن مورد توجه قرار دارد، زیرا سهامداران عدالت در حالی که در این بانک ذی نفع هستند اما هیچ اقدامی نمی توانند در نوسانات معاملات این سهم داشته باشند و برخی معتقدند بازدهی بسیار بالای این سهم هم در نتیجه پروژه شدن اتفاق افتاده است.

پست بانک در حالی گزارش های مثبتی روانه کدال کرده که ۳ هزار باجه دیگر هنوز بلاتکلیف هستند و پشتیبانی، نظارت و پول رسانی به این باجه ها هم چالش برانگیز است و گاهی ده ها باجه، ماهها خراب هستند و تعمیر و نگهداری خودپردازهای این بانک به درستی انجام نمی شود و این مساله باعث شده اما و اگرهایی درباره سودسازی آن به وجود بیاید

مساله دیگری که معاملات این سهم را خوب جلوه نمی دهد؛ دارایی های غیر شفاف آن است، این بانک ۶ هزار باجه در روستاها دارد که ۲ هزار باجه گواهی فعالیت خود را از بانک مرکزی دریافت کرده اند و قرار شده برای هزار باجه دیگر نیز مجوز صادر شود، اما ۳ هزار باجه دیگر هنوز بلاتکلیف هستند و پشتیبانی، نظارت و پول رسانی به این باجه ها هم چالش برانگیز است و گاهی ده ها باجه، ماهها خراب هستند و تعمیر و نگهداری خودپردازهای این بانک به درستی انجام نمی شود و به طور کلی می توان ادعا کرد فعالیت پست بانک در روستاها با مشکلات جدی همراه است، اما امسال این بانک در صورت های مالی خود اعلام کرده که در ۹ ماهه اول حدود ۹۸ درصد افزایش سودسازی داشته است.

وضعیت افزایش سرمایه وپست

همچنین طبق ماده ۳ دستورالعمل افزایش سرمایه شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، هیئت مدیره بانک پیشنهاد افزایش سرمایه از مبلغ ۱۶,۳۹۰,۸۳۶,۰۰۰,۰۰۰ ریال به مبلغ ۳۶,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی، سایر اندوخته های بانک به منظور بهبود کفایت سرمایه و تقویت ساختار مالی را تصویب کرده است. با توجه به اینکه از زمان آغاز به کار این بانک تاکنون در چند مرحله بیش از ۱۶۰۰ درصد افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داشته به نظر می رسد ارزش دارایی های آن بیشتر روی کاغذ بالا رفته است، زیرا خیلی قدمت چندانی ندارد و شاید تورم عمومی بخش سرمایه ای کشور کمتر از این میزان بوده است.

به گفته کارشناسان برخی از بانک ها سال هاست که ورشکسته هستند و با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی و ... عملا دارایی های خود را کاغذی بالا می برند و همین مساله باعث می شود کفایت سرمایه آنها هم بالاتر برود، اما این اتفاق به دلیل اینکه منجر به افزایش پایه پولی می شود به تورم کشور هم دامن می زند و ناترازی بانک ها هم ادامه پیدا می کند

کامران ندری اقتصاددان در گفتگو با خبرنگار بازار ضمن تاکید بر اینکه افزایش سرمایه برخی بانک ها برای فرار از ورشکستگی است، گفت: برخی از بانک ها سال هاست که ورشکسته هستند و با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی و ... عملا دارایی های خود را کاغذی بالا می برند و همین مساله باعث می شود کفایت سرمایه آنها هم بالاتر برود، اما این اتفاق به دلیل اینکه منجر به افزایش پایه پولی می شود به تورم کشور هم دامن می زند و ناترازی بانک ها هم ادامه پیدا می کند.

کفایت سرمایه وپست واقعی است؟

طبق قانون پنجم توسعه ۸۰ درصد از سهام پست بانک باید واگذار می شد، اما به شرط اینکه فعالیت اختصاصی این بانک در مناطق محروم و روستایی ادامه پیدا می کرد، اما از آنجایی که بانک وارد زیان سنگین شده بود تمرکز اصلی خود را روی شعبه سازی در مناطق شهری گذاشت و بعد وزارت اقتصاد مجبور شد به دلیل عدم تحقق شروط واگذاری توسط بانک، آن را از فهرست شرکت های در آستانه واگذاری خارج کرد.

اما نکته جالب توجه اینجاست که پست بانک در مقطع کنونی همانند سایر بانک های دولتی عمل می کند ولی در گزارش های مالی، خود را سودساز نشان می دهد این مساله باعث شده که هرگونه نوسان در بازار منجر به افزایش عرضه سهام توسط سهامداران آن شود،چراکه گزارش های آن با وضعیت بانک همخوانی ندارد.

در شرایط کنونی باید توجه داشت که شاخص بازار سرمایه با عبور از مقاومت قبلی و ورود به کانال یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد شروع به نوسان کرده و برخی از نمادها مانند وپست صف های خرید خود را عرضه کردند، در این بین برخی دیگر از گروه ها هنوز به مقاومت نرسیده اند، به همین دلیل نوسانات رو به بالای آنها همچنان ادامه دارد. از این رو احتمالا سهامداران در حال جابه جایی سهام خود از بانک های پرریسک به سمت سهامداری بانک های کم ریسک هستند.

کد خبر: ۲۰۸٬۵۵۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha